Čím lepit?

5. dubna 2015 v 18:05 | Fancy
Když jsem psala, že mě chytlo psaní myslela jsem to vážně.
Tak nějak mám stále o čem psát a tak se omlouvám těm, co moje kecy nebaví. Vím, že to čte víc lidí než jen Furesta (děkuji za komentáře), jen jste líní komentovat.
Dnes bych se s Vámi chtěla podělit o mé zkušenosti, které mohou pomoci všem kdo se někdy pokusí vyrobit něco na modely koní.
Otázku lepidla řeší asi každý kdo vyrábí sedýlka, ohlávky, nebo dečky na modely koní. I pro mě to byl ze začátku celkem oříšek, který se mi snad už podařilo více méně rozlousknout.
V zásadě používám dva tipy lepidel podle toho co zrovna vyrábím (lepím). Rozdělila bych je tedy podle ředitelnosti vodou.
Neředitelná lepidla jako chemopren, UHU, kanagon jsou lepidla co se většinou nevsakují do nasákavých povrchů jako je látka a kůže. Jsou pružná a po zaschnutí jdou snadno ohýbat a jen tak se nerozlepí. Další skupinou jsou lepidla co lze ředit vodou. Je to např herkules, nebo různá jiná lepidla většinou určená na papír. Kapitola sama pro sebe je vteřinové lepidlo, nedá se ředit vodou, ale do materiálů se vsáká.
Z první skupiny bych doporučila chemopren obuv, ačkoliv žádnou obuv nelepíme, chemopren je určen především na lepení kůže, takže se s ním skvěle lepí uzdečky, které jsou namáhané častým neopatrným sundaváním a nandaváním na modely koní, což herkules bohužel neudrží. Nevýhodou tohoto lepidla je, že když si s ním výrobek pošpiníte už to z něj dolu nedostanete a když tak tam zůstanou fleky a bude to vypadat nevzhledně, proto doporučuji koupit lepidla plechovku a vždy si z plechovky natáhnout lepidlo do stříkačky, pomocí kterého ho pak na výrobek nanáším jen potřebné množství a neulepím si vše okolo. Chemopren se ještě vyrábí ve variantách klasik, což je klasický žlutý chemoprén, Extrém klasik, klasický žlutý chemoprén pro zatížené spoje (vidíte na fotce v plechovce) a transparent, transparentní lepidlo. Všechny chemopreny mají téměř stejné vlastnosti, ty žluté klasické jsou malinko pružnější a vydží více ve vlhku.
V poslední době jsem si také hodně oblíbila UHU, UHU vyrábí také několik druhů lepidel z nichž mi přijde nejlepší asi lepidlo určené pro modeláře se speciální špičkou. Dobře drží a schne rychleji než chemopren - je transparentní.
Já sama těmito vodou neředitelnými lepidly lepím uzdečky, podbřišáky, ohlávky (hlavně ty nylonové) a mnoho dalších věcí.
Z vodou ředitelných lepidel používám jen herkules. Je to ověřená klasika. Výhodou tohoto lepidla je, že nezapáchá a celkem obstojně drží a hlavně, pokud si výrobek ulepíte jde vodou rozředit a opatrně smýt!!
Po zaschnutí je naprosto tvrdý, není pružný a dá se opět rozpustit vodou. V surovém stavu je bílý, po zaschnutí je transparentní. Chemopren se hodí na lepení kůže, která není moc namáhaná, jako např. sedlo, nebo kožené ohlávky. Nejde s ním lepit nylon, ani látka.
Dobře se nanáší malým štětečkem narozdíl od lepidel neředitelných vodou, která se od štětce táhnou a nejdou pak vymýt.
Ještě si mi docela osvědčilo lepidlo na ubrouskovou techniku. Má podobné vlastnosti jako Herkules přijde mi, že je po zaschnutí trošku pružnější, takže lze použít i na uzdečky a nezapáchá, ve vlhku se, ale stejně jako všechna lepidla tohoto tipu rozlepuje.
Poslední skupinou jsou vteřinová lepidla (patří do nich i vteřinové gely). Musím se přiznat, že jsem proti nim dost zaujatá. Nerada s nimy lepím hlavně proto, že se rádi lepí na prsty a nejde to dolu a tak máte na prstech tvrdé "skořápky" a moc toho nevyrobíte. Navíc nejsou vůbec pružné, takže se na uzdečky ani ohlávky moc nehodí. Navíc se vsákavají, takže moc dobře neslepíte kůži, textil ani nic jiného co saje. Jediné na co tato lepidla používám jsou uzlíky u dvoubarevných parelek a halterek na araby - jistím je tím proti rozvázání opravdu malou kapičkou.
Ještě bych chtěla upozornit, že se všemi lepidli (hlavně těmi neředitelnými) by jsme měly pracovat ve větraných prostoroch a maximálně hodinu. Jejich výpary nejenže zapáchají, ale také jsou jedovaté a mohou způsobit bolest hlavy a nevolnost (a věřte, že mluvím z vlastní zkušenosti).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bekia Bekia | E-mail | Web | 24. ledna 2016 v 17:32 | Reagovat

ja sama lepím sekundovým lepidlom, mám aj herkules, ale mne kožu veľmi nelepí. A aj po zaschnutí stačí jedno neopatrné myknutie a musím to znova lepíť. Nevýhodou sekudnových lepidiel je to, že veľmi rýchlo sa minú

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama