Měřítka modelů

5. dubna 2015 v 16:31 | Fancy
Jelikož v kamenných obchodech máme možnost narazit pouze na modely koní v měřítku 1:24, což je velikost, ve které své modely vyrábí Schleich, Papo, Bullyland a Mojo a CollectA jako jediná má u standardních modelů měřítko 1:20.
Co to, ale měřítko je? Udává nám kolikrát je model zmenšený oproti skutečnosti. Máme-li tedy měřítko 1:24, pokud změříme model a vynásobíme jeho výšku 24x měla by nám vyjít výška skutečného koně, podle kterého byl model v prvopočátku vytvořen.
Hodí se to například při vyrábění sedel a příslušenství k modelům, jednoduše si změříte jaké rozměry má skutečné sedlo a pak jen vydělíte měřítkem podle modelu, na který výrobek děláte. Nemůže se Vám pak stát, že by výrobek byl příliš malý, nebo velký vzhledem k modelu.
Určitě jste si již všimli, že oproti koním a postavičkám jsou psi, králíci, kočky, slepice a jiná zvířata, velká. Je to skutečně tak, mají totiž jiné měřítko, (nepočítám psi z nejnovějších kolekcí, ti prošli zmenšením, tak aby pasovaly do farmlife) zmenšeni jsou jen 12x, jejich měřítko je tedy 1:12.
Naštěstí má většina značek vyrábějící zvířecí miniatury podobná měřítka a tak lze modely od různých značek například na fotkách kombinovat.
Přední výrobci modelů koní Breyer a Peter Stone, které ale v České republice nenaleznete, používají od našich standardů odlišná měřítka, z čímž je před koupí nutno počítat, hlavně proto, že mimo Live Show si tyto modely nemáte šanci prohlédnout na vlastní oči.
Největší modely od obou značek mají měřítko 1:9, jedná se nejspíše o největší modely jaké na trhu v běžné sériové (i limitované) produkci seženete. Ač se to nezdá model jako takový je opravdu velký, ale díky tomu, že je dutý je lehounký. U Peter Stone se tato velikost označuje jako Standard a u Breyera jako Traditional.
Co už, ale málo kdo ví je, že další velikosti těchto dvou výrobců se značně liší. Zatímco Breyer vyrábí Classici v měřítku 1:12, Peter Stone má svoje Pebbles zmenšené 16x (měřítko je tedy 1:16)!
Nejmenší modely značky Peter stone, Chips jsou opět odlišní od svých malých kamarádů StableMates od firmy Breyer. Jejich měřítko je 1:28, jsou tedy větší, než StableMates, ti mají měřítko 1:32.
U firmy Breyer to, ale nekončí, podařilo se ji vytvořit ještě menší sériově vyráběné modely pojmenované Mini Whines, jsou to takový prcci, že by jste je museli zvětšit 64x (měřítko 1:64)!
Na fotce od zadu - Breyer traditional, Breyer Classic, Schleich, Breyer StableMates, Breyer Mini Whines. Psi - Breyer Traditional, Schleich, Breyer StableMates
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama